10 טיפים לשמירה על רכב תפעולי

רכב תפעולי

לכל אדם או עסק שמחזיקים רכב תפעולי יש רצון שהרכב יהיה תמיד מוכן לנסיעה ושלא יהיו בו תקלות. כדי להגיע למצב אופטימלי זה, חשוב לבצע תחזוקה מונעת לאורך כל השנה וכך רמת התקלות תהיה בדרך כלל נמוכה ביותר. אחד הדברים המהותיים היא הנוחות של הנהג בעת הנהיגה. לכן יש לוודא שמשענת המושב היא שלמה, אינה קרועה ובמידת הצורך להניח מעליה כיסוי או להחליף אותה. כך הנסיעה תהיה בטוחה ושלמות המושב רק תוסיף לתחושת האחיזה הבטוחה לאורך מסלול הנסיעה.

בהיבט הטכני, הבעלים של רכב תפעולי מבצע באופן סדיר כמה וכמה פעולות שכל אחת מהן היא בעלת חשיבות רבה. כמו לדוגמה לאחר כל כ –  400 שעות נסיעה, לבצע בדיקה והחלפה של מסננים ושמן כדי לאפשר נסיעה נקייה. כמו כן כאשר הרכב חונה חשוב לבדוק אם נוצרות מתחתיו שלוליות של שמן או של מים, דבר שעלול להעיד על נזילה מאחד הצינורות. יש לבצע בדיקה של איכות הצינורות וניקוי שלהם כדי למנוע התפתחות של קורוזיה במיוחד אם רכב תפעולי זה נמצא בדרך כלל באזורים הסמוכים לים. 

תחזוקה של רכב תפעולי

הסוללה היא אחד החלפים החשובים ביותר כיוון שכאשר היא לא תקינה, אין אפשרות להפעיל את המנוע. לכן חשוב לבצע החלפה של סוללות מדי חודש כדי ליצור ריענון. מעבר לכך כאשר אין שימוש ברכב תפעולי בפרק זמן מסוים, מומלץ להטעין את הסוללה לכמה שעות וכך לשמור על האלקטרוליט ולאפשר לאחר מכן התנעה מהירה של הרכב לשימוש שוטף. 

במערכת החשמלית המובילה לסוללה יש כבלים שונים שלכל אחד מהם יש תפקיד משלו. כדאי מדי פעם לבדוק אותם כדי לוודא שהם שלמים ותקינים ולא מקולפים או שיש בהם בלאי עקב שחיקה. הבעיות האלו עלולות ליצור בעייתיות ברמת הבידוד של החיווט החשמלי ולכן חשוב להחליף אותם ללא דיחוי כדי שלא יהיה קצר שעלול ליצור נזק למערכת החשמל ולרכב התפעולי בכלל.

צמיגים תקינים 

לצמיגים יש תפקיד חשוב בעת הנהיגה כיוון שהם מאפשרים נהיגה מאוזנת ואחיזה חזקה בשבילים או בכביש. על פי הנחיות כל יצרן של רכב תפעולי יש לוודא שרמת האוויר בכל צמיג היא על פי הקביעה שלו ואם לא, יש לנפח את הצמיג ולהוסיף לו אוויר. מעבר לכך יש לסובב את כל אחד מהגלגלים ולוודא שאין בין החריצים גורמים שעלולים ליצור פנצ’ר כמו מסמרים, ברגים, זכוכיות שבורות ועוד. 

השפעות של מזג האוויר החורפי 

כל לחות משפיעה על הסוללה של רכב תפעולי. זה מתחיל מטפטופי הטל של הבוקר וממשיך מהגשמים, ברד וכמובן שלג. לכן יש לנקות לפחות אחת לחודש את הסוללה וכך למנוע קצר שעלול לקרות עקב הלחות שאינה מתאימה לפעילות הנורמטיבית של הסוללה. 

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך

איך בוחרים רכב ראשון בגיל צעיר?

בחירת המכונית הראשונה שלכם בגיל צעיר יכולה להיות משימה מרתיעה. אתם כנראה מבינים את החשיבות של בטיחות ונוחות, שהן די ברורות מאליהן, ומעוניינים לכלול ברכב את הטכנולוגיה החדשנית ביותר, אבל מה עוד עליכם לקחת בחשבון?

קרא עוד »
רכב שטח

הרפתקאות שטח: איזה רכבי שטח יתאימו לכם

העולם המודרני הרחיק מאיתנו את הטבע, וגרם לנו לפתח חומות ומחיצות המסוככות עלינו ומפרידות אותנו מהעולם הפראי והטבעי. כתנועת נגד לתופעה זו, אנשים רבים כיום מבקשים להתחבר מחדש לטבע באמצעות רכבי שטח וטיולים בטבע. במאמר זה נסקור בקצרה את עולם רכבי השטח, ונסביר כיצד לבחור את הרכב המתאים ביותר עבורכם.

קרא עוד »

רכב חשמלי סיני – האם משתווה למקבילותיו האירופאיות ואמריקאיות?

רכבים חשמליים הם אחד החידושים שנכנסו לשוק הרכב בשנים האחרונות. רכבים אלה נעים באמצעות שימוש במנוע חשמלי, שמשתמש בסוללה לצורך האנרגיה שבאמצעותה הוא נוסע. לרכבים אלה יש יתרונות רבים וגם מספר חסרונות. בכתבה נסביר בקצרה על רכבים חשמליים, ובנוסף לכך נסקור את איכות הרכבים החשמליים האירופאים והאמריקאים מול רכב חשמלי סיני.  

קרא עוד »